Service Tag: Szybowce

Szkolenie szybowcowe do licencji SPL lub LAPL(S)

Licencja pilota szybowcowego SPL uprawnia do samodzielnego wykonywania lotów szybowcowych. Loty te mogą odbywać się bez nadzoru instruktora, o ile wymagane zadanie tego nie wymaga, a pilot dysponuje rzeczywistymi umiejętnościami do jego samodzielnej realizacji. Możliwości wynikające z licencji LAPL(S) są w praktyce bardzo zbliżone do tych wynikających z licencji SPL.

Program szkolenia praktycznego

Począwszy od 2015 roku szkolimy pilotów szybowcowych według nowego Programu Szkolenia Szybowcowego Aeroklubu Polskiego, który jest zgodny z wymaganiami prawa Unii Europejskiej dla szkoleń do licencji SPL. Program można podzielić na dwie podstawowe części:

• Szkolenie podstawowe, które kończy się pierwszymi lotami samodzielnymi pod nadzorem instruktora. Składa się ono z ok. 70 lotów w łącznym czasie ok. 3-4 godziny lotu. Standardowo szkolenie to realizujemy przy starcie za wyciągarką.
  • Zadania, które powiększają zakres umiejętności ucznia-pilota: przygotowanie do lotów termicznych (zwyczajowo nazywane „celnością lądowania”), przeszkolenie do startu za samolotem, przeszkolenie na nowy typ szybowca, przelot instruktorski.

Sprzęt

Podstawowe szkolenie szybowcowe odbywa się na szybowcach dwusterowych: Bocian i Puchacz. Dysponujemy również szybowcami Pirat, Junior, Astir Jeans oraz Astir CS, które wykorzystywane są w dalszym procesie szkolenia i doskonalenia umiejętności pilotażowych, w lotach warunkowych, wyczynowych i rekreacyjnych.

Ceny szkoleń szybowcowych:

• za szkolenie teoretyczne – 1.200 zł
  • za podstawowe szkolenie praktyczne przy starcie za wyciągarką – 6.200 zł
  • za szkolenie praktyczne z teorią odbytą w innym ośrodku szkolenia niż AR – 6.200 zł

W ceny szkoleń nie są wliczone badania lekarskie ani egzaminy państwowe.

Uwaga: Ceny szkoleń mogą ulegać zmianom. W celu uzyskania dokładnych kwot, prosimy o kontakt z Aeroklubem.

Doskonalenie umiejętności pilotażowych

Szkolenie nie kończy się na uzyskaniu licencji. W ramach doskonalenia umiejętności i zdobywania kolejnych uprawnień, oferujemy następujące szkolenia:

• Dla pilotów samolotowych:
    • loty doskonalące do strefy i po kręgu
    • przeszkolenie na nowy typ samolotu
    • szkolenie do uprawnienia VFR noc
    • szkolenie w holowaniu szybowców
    • szkolenie w akrobacji samolotowej na samolocie Extra 300
  • Dla pilotów szybowcowych
    • przeszkolenie na nowy rodzaj startu i nowy typ szybowca
    • doskonalenie techniki lotów termicznych
    • szkolenie w przelotach szybowcowych