Szkolenie szybowcowe do licencji SPL lub LAPL(S)

Szkolenie szybowcowe do licencji SPL lub LAPL(S)

Licencja pilota szybowcowego SPL uprawnia do samodzielnego wykonywania lotów szybowcowych. Loty te mogą odbywać się bez nadzoru instruktora, o ile wymagane zadanie tego nie wymaga, a pilot dysponuje rzeczywistymi umiejętnościami do jego samodzielnej realizacji. Możliwości wynikające z licencji LAPL(S) są w praktyce bardzo zbliżone do tych wynikających z licencji SPL.

Program szkolenia praktycznego

Począwszy od 2015 roku szkolimy pilotów szybowcowych według nowego Programu Szkolenia Szybowcowego Aeroklubu Polskiego, który jest zgodny z wymaganiami prawa Unii Europejskiej dla szkoleń do licencji SPL. Program można podzielić na dwie podstawowe części:

  • Szkolenie podstawowe, które kończy się pierwszymi lotami samodzielnymi pod nadzorem instruktora. Składa się ono z ok. 70 lotów w łącznym czasie ok. 3-4 godziny lotu. Standardowo szkolenie to realizujemy przy starcie za wyciągarką.
  • Zadania, które powiększają zakres umiejętności ucznia-pilota: przygotowanie do lotów termicznych (zwyczajowo nazywane „celnością lądowania”), przeszkolenie do startu za samolotem, przeszkolenie na nowy typ szybowca, przelot instruktorski.

Sprzęt

Podstawowe szkolenie szybowcowe odbywa się na szybowcach dwusterowych: Bocian i Puchacz. Dysponujemy również szybowcami Pirat, Junior, Astir Jeans oraz Astir CS, które wykorzystywane są w dalszym procesie szkolenia i doskonalenia umiejętności pilotażowych, w lotach warunkowych, wyczynowych i rekreacyjnych.

Ceny szkoleń szybowcowych:

  • za szkolenie teoretyczne – 1.200 zł
  • za podstawowe szkolenie praktyczne przy starcie za wyciągarką – 6.200 zł
  • za szkolenie praktyczne z teorią odbytą w innym ośrodku szkolenia niż AR – 6.200 zł

W ceny szkoleń nie są wliczone badania lekarskie ani egzaminy państwowe.

Uwaga: Ceny szkoleń mogą ulegać zmianom. W celu uzyskania dokładnych kwot, prosimy o kontakt z Aeroklubem.